3 Grudzień 2021      Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Zostań swoim własnym szefem

Zostań swoim własnym szefemFormalności związane z założeniem własnej firmy są na Wyspach uproszczone do minimum, biurokracja ograniczona, a obowiązkowa składka na ubezpieczenie społeczne wynosi tylko L2,10 funta tygodniowo. Sprawdź, może i tobie opłaca się pracować na własny rachunek!


Wyjaśnia księgowy - Artur Goldberg z Polskiego Centrum Finansowego w Londynie

Żeby otworzyć jednoosobową firmę w Wielkiej Brytanii wystarczy wypełnić dwustronicowy formularz CWF1 i wysłać go do Ireland Revenue. Formularz otrzymasz w każdym oddziale brytyjskiego urzędu podatkowego, możesz go też pobrać ze strony internetowej Inland Revenue: http://www.hmrc.gov.uk/forms/cwf1.pdf   lub zadzwonić pod numer 08459 15 45 15 i poprosić o przesłanie druków pocztą. Po kilku dniach od wysłania formularza urząd potwierdzi przyjęcie twojej rejestracji.

Działalność trzeba zarejestrować najpóźniej w trzy miesiące od rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Jeśli zapomnisz dopełnić tego obowiązku, zapłacisz 100 funtów kary. Za założenie firmy "w terminie" nie ponosisz żadnych opłat. Jeśli zdecydujesz się na samozatrudnienie, nie musisz rejestrować się w Programie Rejestracji Pracowników (Workers Registration Scheme).

Zostań swoim własnym szefem2

Do funkcjonowania firmy będzie ci potrzebne kontobankowe. Możesz korzystać ze swojego prywatnego rachunku lub założyć osobne konto firmowe. Z pracą na własny rachunek wiąże się też opłacanie składki naubezpieczenie społeczne (Class 2 National InsuranceContributions) w wysokości L2,10 tygodniowo.

Wysokość tej składki nie zależy od osiąganego dochodu, opłaca się ją co kwartał. Jednak jeśli roczny dochód osoby samozatrudnionej przekroczy 4895 funtów, należy opłacić również składkę na Class 4 National Insurance Contributions, której wysokośc jest uzależniona od dochodu. Uwaga! Osoby, które w ciągu roku zarobią mniej niz 4345 funtów są zwolnione z opłacania jakichkolwiek składek na ubezpieczenie społeczne, także Class 2.

Co roku osoba samozatrudniona musi złożyć w urzędzie podatkowym Tax Return, czyli rozliczenie podatkowe i zapłacić należny podatek. Można również opłacić część podatku za przyszły rok zaliczkowo. Pamiętaj, że rok podatkowy na Wyspach zaczyna się 6 kwietnia. Ostateczny termin złożenia zeznania mija 31 stycznia roku. Jeśli jednak chcesz, żeby urząd wyliczył za ciebie należny mu podatek, wyślij zeznanie przed końcem września. Uwaga! Osoby samozatrudnione, które zarabiają więcej niż 60 tysięcy funtów rocznie mają obowiązek zarejestrowania się jako płatnicy VAT, wystawiania faktur VAT i składania deklaracji podatkowych.

Więcej informacji na temat samozatrudnienia znajdziesz na stronie: http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/ 

Small Business Service - rządowa agencja pomagająca osobom przechodzącym na samozatrudnienie: http://www.businesslink.gov.uk    

Poradnik dla samozatrudnionych: http://www.adviceguide.org.uk/index/life/employment/self-employment_checklist.htm 

Źródło: http://www.apsik.co.uk/index.php/praca-i-biznes/41-porady-inne/172-zosta-swoim-wasnym-szefem-.html 

Fotogaleria