18 Kwiecień 2024      Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

wywiad z Panem Andrzejem Grabowskim

W Wielkiej Brytanii czekamy z niecierpliwością na premierę filmu „Ach Śpij Kochanie" – opowiadającego historię seryjnego mordercy, która przed laty wstrząsnęła Polską. A w Radiu Star rozmawiamy z Andrzejem Grabowskim o granej przez niego roli prokuratora Waśko – postaci niejednoznacznej, która przez większość filmu pozostaje dla widza enigmą.

ask-330


Gosia Prochal: „Ach Śpij Kochanie" to przeniesiona na ekrany kin, prawdziwa historia Władysława Mazurkiewicza, krakowskiego eleganta i seryjnego mordercy, którego proces był jednym z najgłośniejszych w powojennej Polsce. Jak zareagował Pan na propozycję zagrania w filmie?
Andrzej Grabowski: Ja z tą prawdziwą historią Mazurkiewicza związany jestem od wielu, wielu lat – związany poniekąd rodzinnie. Moja pierwsza żona była spokrewniona z jedną z ofiar Mazurkiewicza, a więc dobrze znałem tę historię i propozycja zagrania w filmie mnie zainteresowała. Pomimo, że jest to film smutny, niewesoły – postać paskudna.
Już tak się złożyło, że w Polsce gram albo bardzo wesołe, albo bardzo smutne historie, gdzie zwykle nie jestem człowiekiem nadzwyczajnie dobrym. W tym filmie też nie jestem nadzwyczajnie dobrym człowiekiem – prokuratorem.
G.P.: Jak pracowało się Panu nad tą rolą?
A.G.: Bardzo dobrze. Krzysiek Lang to doświadczony reżyser, który ma doskonały kontakt z ludźmi. Jest inteligentny, spokojny i zrównoważony, potrafi rozmawiać i wymieniać poglądy z aktorami.
G.P.: Jakim człowiekiem jest prokurator Waśko?
A.G.: Budując tę postać wykorzystywałem trochę moją prywatną wiedzę. Zawarłem moje prywatne, może nie do końca sprawdzone informacje, które posiadałem na temat prokuratora, m.in., że był to facet powiązany z urzędem bezpieczeństwa.
Nie wiem czy tak było na pewno, ale wszystko wskazuje na to, że tak – bo prokurator Waśko (nazwisko zmienione na potrzeby filmu) oskarżając Mazurkiewicza, trochę go bronił. A wiadomo, że Mazurkiewicz był powiązany z urzędem bezpieczeństwa, wcześniej z gestapo – co też mu się zarzuca, mówi się o NKWD, więc na pewno nie była to świetlana postać.
G.P.: „Cyniczny gracz życiem ludzkim" – tak powiedziała o Władysławie Mazurkiewiczu prokuratura, ale cyniczny jest tu również system, organy ścigania, których jest Pan w filmie przedstawicielem.
A.G.: Tak. To był czas, gdy major Światło głosił w radiu swoje rewelacje na temat urzędu bezpieczeństwa i generalnie stanu polskiego państwa, ustroju i wszystkiego co się w Polsce działo. W UB był popłoch, bo trochę się bali tego co Światło powie, na kogo doniesie itd. – więc to była dziwna sytuacja. A sam urząd – wiemy wszyscy, jak to działało, z czym to było powiązane i jakie metody stosowano.
G.P.: Można więc chyba powiedzieć, że „Ach Śpij Kochanie", to nie tylko przeniesiona na ekran historia bezlitosnego mordercy, ale też film pokazujący uwikłanie w system i zło tamtych czasów...
A.G.: Myślę, że tak. Na szczęście nie jest to taki jednoznaczny, czarno-biały obraz – że wszyscy milicjanci są źli, są tam i dobrzy milicjanci. Dobry milicjant – mam na myśli solidnie wykonujący swoją pracę i chyba też dobry człowiek. Bo przecież ludzie są różni. Nawet Ci służący w instytucjach, które im chluby nie przynoszą – nie muszą być do końca źli. Tak to bywało.
G.P.: Jest Pan aktorem niezwykle wszechstronnym- tylko w tym roku można zobaczyć Pana w zarówno w kryminale, tragedii jak i w komedii...
A.G.: Pewnie mówi Pani o premierze, która nastąpi – Listy do M. 3, a wcześniej chyba Pokot tak? Taki mam zawód, to nie jest moje hobby. Grywam różne postaci – takie które mi zaproponują, a ja je przyjmę. No bo są takie role, które odmawiam.
G.P.: Od czego zależy, czy zagra Pan w danym filmie i dlaczego zdecydował się Pan przyjąć rolę prokuratora Waśko?
A.G.: To nie chodzi o to, że ja np. nie przyjmę roli, która jest zła, nie przyjmę roli zbrodniarza – przyjmę, bo to jest bardzo ciekawa rola. Za to dobrego człowieka w filmie, który ma nienajlepszą wymowę – ja bym takiej roli nie przyjął. Tylko to jest temat na dłuższą rozmowę.
G.P.: A jak ocenia Pan film „Ach Śpij Kochanie"?
A.G.: Fantastyczne zdjęcia, jeśli chodzi o grę aktorów – moi koledzy świetni. Ja się sobie nigdy nie podobam, więc o sobie nie mówię. Film wydaje się być na prawdę dobrym kryminałem.
G.P.: Już 3 listopada będzie można zobaczyć film „Ach Śpij Kochanie" na terenie Wielkiej Brytanii, po obsadzie produkcji możemy być pewni, że będzie to dobre, mocne, polskie kino...
A.G.: To film oparty na prawdziwych wydarzeniach, tym bardziej powinniśmy te wydarzenia znać. Zobaczycie Państwo fragment polskich lat 50. Niektórzy z Was na pewno tę Polskę pamiętają, tę przaśną, biedną Polskę jednak, po której jeździły czarne Citroeny. Nie tylko oczywiście, bo przecież życie toczyło się normalnie. Zobaczycie restauracje, które były w tamtych czasach i bardzo mroczną historię seryjnego zabójcy, Mazurkiewicza – zwanego Pięknym Władkiem, któremu przypisuje się śmierć nawet 67 osób, chociaż zostało mu udowodnione o wiele mniej.

Kontakt do Biura Prasowego
2SistersPR
Ewelina Krzysztofik
+44 (0) 208 2447 047
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

źródło: http://radiostar.net/andrzej-grabowski-w-radiu-star-z-historia-mazurkiewicza-zwiazany-jestem-od-wielu-lat/

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Rządowa Kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” – Nowa Odpowiedź na Epidemię Oszustw w Anglii i Walii

Polish-Offer-Alice-330  04.04.2024

Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang.Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.


Nie tylko lekarz rodzinny – kampania NHS na temat wsparcia dostępnego w Twojej przychodni

NHS NHS-GP-MDT-4 - 330

Za sprawą tysięcy dodatkowych pracowników służby zdrowia pracujących w lokalnych społecznościach NHS England rozszerza wsparcie oferowane pacjentom w ich przychodniach lekarskich.

Kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości na temat dostępnych usług jest rezultatem ankiety, która ujawniła, że jedna na trzy osoby w Anglii (36% respondentów) nie zdaje sobie sprawy z różnych opcji leczenia dostępnych dla nich w przychodniach lekarza rodzinnego.


Kampania Enough- przeciwko wszelkiej przemocy wobec kobiet i dziewcząt

VAWG SOCIAL 2 - 330

W Międzynarodowym Dniu Walki z Przemocą wobec Kobiet i Dziewcząt kampania "Dość" mówi nam, jak bezpiecznie interweniować

Położenie kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt jest problemem nas wszystkich. Niezależnie od tego, czy przemoc ma miejsce w domu, w pracy, czy w przestrzeni publicznej, każdy ma do odegrania swoją rolę. Każdy z nas powinien podejmować działania mające na celu uczynienie naszego społeczeństwa bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich.


W Londynie rozpoczęła się kampania NHS przeciwko rakowi jelita

16.08.2022 - 330 - logo

Społeczność polska w całym Londynie zachęcana do ​​korzystania z bezpłatnego zestawu do badań przesiewowych w kierunku raka jelita NHS

NHS London prowadzi kampanię ratującą życie, aby zachęcić polskie społeczności w całym Londynie do wykonania bezpłatnego testu przesiewowego NHS w kierunku raka jelita, który sprawdza czy mogą mieć raka jelita.


MMR Childhood Vaccinations Campaign

16.02.2022 - promowane - 330

Co dziesiąte dziecko rozpoczynające szkołę jest zagrożone zakażeniem odrą
Chrońmy nasze dzieci przed chorobami wieku dziecięcego – ostrzega dr Agnieszka Biel. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) i NHS wzywają rodziców i opiekunów do upewnienia się, że ich dzieci są na bieżąco ze szczepieniami przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz ze wszystkimi innymi rutynowymi szczepionkami dziecięcymi. Jak pokazują najnowsze dane, liczba szczepień MMR spadła do najniższego poziomu od dziesięciu lat.


Fotogaleria