25 Kwiecień 2024      Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

Mamo, tato chcę mówić po polsku!

MOMO TATO-300

Nie trać tego, co już masz…

Język, czyli społecznie ukształtowany system budowania wypowiedzi to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania w społeczeństwie.


Mówiąc o języku, mamy najczęściej na myśli ludzką mowę. Wypowiadane przez nas słowa są odbierane przez słuchaczy  i przetwarzane, dzięki czemu bez problemu możemy się porozumieć. Na co dzień nie zastanawiamy się nad rzeczami, które wydają się oczywiste.
Nie doceniamy tego, że możemy chodzić, słyszeć czy mówić. Okazuje się jednak, że każdego roku wiele języków wymiera.

Taka informacja skłania do myślenia, bo zwraca uwagę na potrzebę pielęgnowania języka rodzimego każdego dnia. Częste czytanie rozwija słownictwo, dzięki temu łatwiej posługiwać się językiem, konstruować zdania i lepiej wyrażać swoje myśli. Zatemwarto zachęcać dzieci, aby od najmłodszych lat czytały i poznawały nowe, polskie słowa,
np. poprzez zabawę. Badania naukowe dowodzą, że dziecko może równolegle przyswajać dwa języki bez większych trudności. Wielojęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko
i efektywnie.

Luty to miesiąc, w którym szczególna uwaga jest skupiona na ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jako upamiętnienie wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952r. pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Podobna sytuacja mogła spotkać również język, w którym czytasz ten artykuł. W przeszłości terytorium Polski było najeżdżane, grabione i poddawane wpływom innych państw, a nasz język ojczysty czy dorobek kulturowy wielokrotnie były narażane na zniszczenie. Gdyby nie walka naszych przodków o niepodległość, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy języka polskiego.

            Należy pamiętać, że poprawne używanie języka buduje nasz wizerunek oraz ułatwia bezbłędną komunikację. Często pisownia i wymowa wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Przy okazji tego święta warto pomyśleć, jak dbamy o rozwój polskiego słownictwa naszych dzieci i w jakiej kondycji jest nasz język – język polski?  Dzięki, któremu rozumiemy choćby ten tekst.

            Każdego roku wiele organizacji realizuje kampanie mające na celu zwrócenie uwagi na problem poprawności języka polskiego, szczególnie u dzieci przebywających poza granicami kraju. Ze względu na obcojęzyczne otoczenie mogą one mieć trudności
w posługiwaniu się językiem polskim zarówno w mowie, jak i w piśmie. W tym roku taką akcję po hasłem: Mamo, Tato chcę mówić po polsku!  prowadzi m.in. Międzynarodowy Zespół Placówek Oświatowych, koordynator pierwszej polonijnej szkoły przez Internet. Kampania rozpoczyna się właśnie 21 lutego i ma na celu pokazanie, jak ważny jest język ojczysty,jak dużo dobrego może wnieść w kontaktach międzyludzkich, jak wiele pozytywnych emocji potrafi wywołać oraz jak może stać się dodatkowym atutem w przyszłej karierze zawodowej. Warto pomyśleć już dziś o przyszłości swoich dzieci!

Polskie Szkoły Internetowe Libratus

www.libratus.edu.pl

www.facebook.com/PSI.Libratus 

MOMO TATO-440

Baner MK - niebieski - 330

ARTYKUŁY PROMOWANE

Rządowa Kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” – Nowa Odpowiedź na Epidemię Oszustw w Anglii i Walii

Polish-Offer-Alice-330  04.04.2024

Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang.Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.


Nie tylko lekarz rodzinny – kampania NHS na temat wsparcia dostępnego w Twojej przychodni

NHS NHS-GP-MDT-4 - 330

Za sprawą tysięcy dodatkowych pracowników służby zdrowia pracujących w lokalnych społecznościach NHS England rozszerza wsparcie oferowane pacjentom w ich przychodniach lekarskich.

Kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości na temat dostępnych usług jest rezultatem ankiety, która ujawniła, że jedna na trzy osoby w Anglii (36% respondentów) nie zdaje sobie sprawy z różnych opcji leczenia dostępnych dla nich w przychodniach lekarza rodzinnego.


Kampania Enough- przeciwko wszelkiej przemocy wobec kobiet i dziewcząt

VAWG SOCIAL 2 - 330

W Międzynarodowym Dniu Walki z Przemocą wobec Kobiet i Dziewcząt kampania "Dość" mówi nam, jak bezpiecznie interweniować

Położenie kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt jest problemem nas wszystkich. Niezależnie od tego, czy przemoc ma miejsce w domu, w pracy, czy w przestrzeni publicznej, każdy ma do odegrania swoją rolę. Każdy z nas powinien podejmować działania mające na celu uczynienie naszego społeczeństwa bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich.


W Londynie rozpoczęła się kampania NHS przeciwko rakowi jelita

16.08.2022 - 330 - logo

Społeczność polska w całym Londynie zachęcana do ​​korzystania z bezpłatnego zestawu do badań przesiewowych w kierunku raka jelita NHS

NHS London prowadzi kampanię ratującą życie, aby zachęcić polskie społeczności w całym Londynie do wykonania bezpłatnego testu przesiewowego NHS w kierunku raka jelita, który sprawdza czy mogą mieć raka jelita.


MMR Childhood Vaccinations Campaign

16.02.2022 - promowane - 330

Co dziesiąte dziecko rozpoczynające szkołę jest zagrożone zakażeniem odrą
Chrońmy nasze dzieci przed chorobami wieku dziecięcego – ostrzega dr Agnieszka Biel. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) i NHS wzywają rodziców i opiekunów do upewnienia się, że ich dzieci są na bieżąco ze szczepieniami przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz ze wszystkimi innymi rutynowymi szczepionkami dziecięcymi. Jak pokazują najnowsze dane, liczba szczepień MMR spadła do najniższego poziomu od dziesięciu lat.


Fotogaleria